/RELACJA/ Jesień w Wilczym Gardle z kulturą

II edycja Akademii Młodego Odkrywcy Kultury zakończyła się nie tylko uśmiechami na twarzach najmłodszych mieszkańców osobliwej dzielnicy Wilcze Gardło, ale również ich opiekunów oraz zaangażowanych osób współtworzących projekt.

Wilcze Gardło to dzielnica Gliwic, Miasto Ogród, jak sami mieszkańcy nazywają swoją najmniejszą ojczyznę. To urokliwa dzielnica, która leży mocno wysunięta na południowy zachód Gliwic. I właśnie tu dzieci w okresie jesienno-zimowym brały udział w ciekawych, różnorodnych i rozwijających zajęciach, które odbywały się pod pieczą doświadczonych edukatorek i edukatorów. Najmłodsi mieszkańcy mieli okazję poznać śląskie gry i zabawy, sami stworzyć obrazek tutejszej hexy (czarownicy) a na koniec usłyszeli bajkę o Hanysku i Margotce opowiedzianą po śląsku. W kolejnej odsłonie warsztatowej dzieci i ich rodzice mieli okazje wsłuchać się w instrumenty muzyczne takie jak marakasy, tarki i trójkąty. Był to wstęp do dynamicznych zajęć z instrumentami muzycznymi. Dzieci stworzyły orkiestrę oraz miały okazje potańczyć i pośpiewać z rodzicami. W ostatnim dniu października w Wilczym Gardle uczestnicy projektu mogli poczuć w rękach prawdziwą ceramiczną glinę, by przy pomocy odpowiednich narzędzi oraz pod okiem instruktorki móc stworzyć własne niepowtarzalne kreacje ceramiczne. I tak pojawiły się choinki, zajączki, koszyki, kubeczki, gwiazdki i wiele innych, które zostały wypalone w specjalnym ceramicznym piecu. Zwieńczeniem projektu był zaproszony objazdowy teatr Art-Re ze spektaklem pt.: „Zajęcza chatka”. Jest to piękna rosyjska bajka o przyjaźni i chęci niesienia pomocy.

Projekt w czterech odsłonach tematycznych był katalizatorem dla społeczności lokalnej, by móc porozmawiać o potrzebach, oczekiwaniach mieszkańców oraz konkretnych działaniach na najbliższy czas. Dzięki regularnym spotkaniom w swoistym centrum kultury Wilczego Gardła, jakim jest z pewnością Szkoła Podstawowa nr 2, Rada Osiedla oraz dyrekcja SP nr 2 wyraziła chęć współpracy i angażowania się w kolejne tego typu projekty edukacyjno-kulturalne.

Projekt został przeprowadzony przez fundację Kontrasty i był dofinansowany z budżetu miasta Gliwice.

zespół Kontrasty

 

interaktywny teatr Warsztaty ceramiczne / autorka: Anna Sośniakwarsztaty ceramiczne/autorka: Anna Sośniakwarsztaty ceramiczne/autorka: Anna Sośniakwarsztaty ceramiczne/autorka: Anna Sośniakwarsztaty muzyczne /źródło: Kontrastywarsztaty muzczno-tanczne/ źródło: Kontrasty

 

Napisano w Aktualności, Projekty, Projekty archiwalne
http://www.kontrasty.org.pl/wp-content/plugins/wp-accessibility/toolbar/css/a11y-contrast.css